Ne légy hülye!
Repülj kevesebbet, nyaralj többet!
Utazz repülő helyett vonattal, pihenj közelebb az otthonodhoz, nyaralj kevesebbszer, de hosszabb ideig, így sokkal kevésbé szennyezed a környezeted. Sosem utazol repülővel vagy maximum egyszer egy évben?
Takaríts meg legalább 10%-ot a fűtésen!
Tekerd lejjebb a termosztátot, zárd le a radiátort, ha elmész. Szigeteld a falakat, korszerűsítsd a fűtést és cseréld ki a nyílászárókat. Ellenőrizd le a számlákon, hogy sikerül-e 10%-kal kevesebbet fizetned 2010-ben. Már leszigetelted a házadat?
Takaríts meg 10%-ot az elektromos áramon!
Sokat megtakaríthatsz, ha energiatakarékos izzóra váltasz, lecseréled a régi, energiapazarló hűtőd és lekapcsolod a gépeket, amikor már nem használod őket. A számlán látni fogod a különbséget a 2009-es és a 2010-es fogyasztásod között. Soha nem hagysz semmit feleslegesen bekapcsolva és még a készenléti üzemmódot is kikapcsolod?
Vezess kevesebbet!
Sétálj, biciklizz inkább, vagy utazz tömegközlekedéssel. Hagyd otthon az autód legalább hetente egyszer, és aztán egyre gyakrabban! Járjatok közös autóval munkába a kollégáiddal! Nincs is autód?
Nézd meg mit eszel!
Vásárolj helyi termelőktől a piacon, hogy a termék szállítása se szennyezze a környezetet. Ne vásárolj és ne is főzz többet, mint amennyit a család elfogyaszt. Már kizárólag csak kistermelőktől vásárolsz?
Vásárolj kevesebbet, élj többet!
Ha kevesebb a termék > kevesebb a károsanyag-kibocsátás > kevesebb a környezetszennyezés. Vásárolj jó minőségű, tartós dolgokat, javíttasd meg, ami elromlik, vegyél másodkézből és add tovább, amire nincs szükséged. Tudatosan vásárolsz?
Szemetelj kevesebbet!
Kerüld a felesleges csomagolóanyagot, és ne vegyél ész nélkül olyasmit, ami rögtön a kukában landol. Hasznosíts újra mindent, amit lehet, és komposztáld az ételhulladékot. Már alig termelsz hulladékot és azt is szelektíven gyűjtöd?
Ne pazarold a vizet!
A víz kiszivattyúzása és tisztítása rengeteg energiába kerül – akárcsak a melegítés – tehát érdemes gyakrabban zuhanyozni fürdés helyett, mértékkel locsolni a virágokat és csak akkor elindítani a mosógépet, ha már tele van. Energiatakarékos már a mosógéped?
Légy aktív!
Vegyél részt civil szervezetek munkájában, vagy tedd klímabarátabbá saját közösségedet – legyen az iskolai, baráti vagy munkahelyi. Nálatok az éghajlatváltozás már téma? Komolyan? szervezz meg egy film vetítést!
Légy boldogabb!
2010. decembere van… egészségesebb lettél a sok sétától és biciklizéstől, új barátokra tettél szert a közös piacrajárások alatt, spóroltál egy csomó pénzt… és tudod, hogy aktív részese vagy egy közös célnak, hogy megelőzzük a katasztrofális klímaváltozást… Na?
10%-kal csökkentsd a károsanyag-kibocsátásod 2010-ben!
2009 decemberében Koppenhágában rendezik a 15. ENSZ Klímakonferenciát, ahol a világ vezetői a Kiotói Jegyzőkönyv folytatásáról illetve egy új globális megállapodás létrehozásáról tárgyalnak. Függetlenül attól, hogy a döntéshozók, politikusok Koppenhágában dicsőséges győzelemmel járnak, avagy csúfosan elbuknak, az európai országok polgárainak vissza kell fogniuk a károsanyag-kibocsátásukat – mégpedig most!
Tőlünk függ az emberiség jövője! Most azt gondolod, hogy nincs hatalmad, és bármit is teszel, nem számít? Épp ellenkezőleg: minden egyes dolog, amit teszünk vagy nem teszünk, döntőnek bizonyulhat abban, hogy túléljük-e együtt a bolygóval, vagy sem. Így kerül a kezünkbe minden idők legnagyobb hatalma.
Minél előbb kezdjük el és minél gyorsabban csökkentjük a károsanyag-kibocsátást, annál nagyobb esélyünk van a klímakatasztrófa elkerülésére.
Az első 10%-ot elérni nem is nehéz. A fenti tippek segítenek, hogy ezt könnyen teljesítsd, sőt még többet is, ha beleteszed a szíved, és komolyan veszed a kihívást! Ami még sokkal fontosabb, részt veszel egy közös terv megvalósításában, hogy igazi megoldásra jussunk. A klímaváltozásban egy lehetőség is rejlik: Korábban az emberek azért fogtak össze, hogy harcoljanak a rabszolgáság ellen, a polgárjogokért, a gyarmatosítás ellen, vagy a demokráciáért: minden küzdelemmel jobb lett a világ, most rajtunk a sor! Vajon az utódaink hősöknek fognak tekinteni bennünket, vagy…. Inkább legyünk hősek, ugye?
Add tovább!
Add tovább az infot, hívd fel a figyelmet a klímaváltozás veszélyeire, csökkentsd a globális felmelegedés mértékét! Hogy hogyan?
Hétköznapjaidban rengeteget tehetsz azért, hogy Földünk több levegőhöz jusson.
- Amikor csak teheted kerekezz, gyalogolj, vagy használd a tömegközlekedést. Így energikusabb leszel, frissebben érkezel meg munkahelyedre vagy az iskolába, másrészről tehermentesíted a környezetet.
- Spórolj az energiával! Ne hagyj készenléti állapotban semmi háztartási cikket, használj energiatakarékos égőt, szigeteld jól a házad / lakásod! Ha teheted használj laptopot asztali számítógép helyett! Főzz fedővel, így harmadannyi energiát használsz fel.
- Használj minél kevesebb vizet! Fürdés helyett zuhanyozz, vásárolj „A” energiahatékonysági címkéjű energiatakarékos programmal üzemelő mosógépet, ne folyó vízben mosogass, moss fogat vagy borotválkozz! A hagyományos WC-öblítő tartályokat cseréld víztakarékosra!
- Gyűjtsd szelektíven a hulladékot! Ma már egyre több városban, kerületben, lakóközösségben van erre lehetőség.
- Fogyassz kevesebb húst! Vásárolj helyi termékeket, idényzöldséget és – gyümölcsöt!
Közösségi szinten…
- Mond el mindezt minél több embernek! Tegyétek jobbá a környezet, ahol éltek!
- Szervezz filmvetítéseket, közös biciklizéseket!
- Mobilizálj! Demonstrálj! Hívd fel a figyelmet a helyi környezetvédelmi problémákra!
Ne légy hülye! Mentsd meg a Földet, amíg még van rá lehetőség!
Érdekességek / Te tudtad?
Túlfűtés esetén 1˚C-kal alacsonyabb hőmérséklet legalább 6%-kal csökkenti a fűtésre fordított energiafelhasználást. Állítsd be úgy a fűtést, hogy az adott szobában folytatott tevékenységhez megfelelő legyen! Nappaliban 20 ˚C, gyerekszobában 22 ˚C, hálószobában 18 ˚C az ajánlott hőmérséklet.
Télen a redőnyöket mindig naplemente előtt engedd le, így azt az energiát, ami napközben az ablakon keresztül felmelegítette a belső teret, bent tarthatod.
Használj víztakarékos berendezéseket, szerelvényeket! Egy vízóra felszerelése után a vízfogyasztás akár 40%-kal is csökkenhet, pusztán azért mert látod, mennyit fogyasztasz és tudatosabban használod a vizet.
Jó hővezetésű, a főzőlap vagy gázrózsa méretével megegyező nagyságú edényhez használj jól illeszkedő fedőt, így a hő maximálisan hasznosul és a fazékban marad!
Főzz kuktában! Így akár 40 % energiát és 70 % időt megtakarítasz!
A fagyasztóból kivett ételt a hűtőszekrényben hagyd kiengedni, így hasznosíthatod a hideg energiát!
Számítógépeden használj sötét hátteret és képernyőkímélőt, a gépet állítsd energiakímélő üzemmódra!
Azokban a helyiségekben, ahol több időt töltesz, kerüld a lámpák gyakori ki-be kapcsolását! A túl gyakori felkapcsolás egy hagyományos izzó esetében több energiát fogyaszt, mintha 5 percig folyamatosan égett volna.
A drágább, kompakt fénycsövek azokban a helyiségekben jelentik a legnagyobb megtakarítást, ahol sokat tartózkodsz. WC-ben, kamrában, pincében nem érdemes használni, mert a sok kapcsolgatástól tönkremegy.
forrás: http://nelegyhulye.com/