Harci erkölcs a harcmûvészetekben
forrás: Budomagazin.hu 2006.11.05. 10:00
A harcmûvészeti morál (kínai nevén „wude”) minden nagyobb harcmûvészeti iskolában alapvetõ szerepet játszik a harcos, vagy mester képének megalkotásában.
Harci erkölcs a harcmûvészetekben
Ha sikerül megszelidíteni az egót, akkor az arrogancia nem szennyezi a stílus teljes elsajátításának folyamatát
A harcmûvészeti morál (kínai nevén „wude”) minden nagyobb harcmûvészeti iskolában alapvetõ szerepet játszik a harcos, vagy mester képének megalkotásában.
A felkészülés erkölcsi alapját az adja, hogy az egyes alkalmazások esetén akár halálos harcmûvészet mélyebb ismeretei azon kiválasztott tanítványok körén belül marad, akik nem élnek vissza a tudással.
Valóságos alakok
A tanítvány szándékait a felkészülés során a könyörület és bölcsesség szempontjai kell vezéreljék, nem pedig az ego kielégítése, amely a tanulás megkezdésétõl magunkkal hozott rejtett negatív gondolatok és szokások fokozatos erõsödésével egy gonosz személyiség kifejlõdéséhez vezethet.
A mester felelõssége, hogy gyámsága alatt engedi-e az ilyesfajta "fejlõdést" a tanítványnak. Ha sikerül megszelidíteni az egót, akkor az arrogancia nem szennyezi a stílus teljes elsajátításának folyamatát. Sok vezetõ instruktor tanítja az erkölcsös magatartást, mint a magasabb szintû kung-fu tudáshoz vezetõ út alapvetõ ismeretét.
Az alábbiakban néhány mestertõl olvashatunk idézeteket, melyekben a harcmûvészet erkölcsi alapjaival kapcsolatos érzéseikrõl beszélnek.
"A harci morál mindig is megkövetelt szabály volt a kínai harcmûvészetekben. Mielõtt bármilyen harci technikát tanulnánk legelõször ezt a leckét kell megérteni. A wude két szempontot foglal magába: a cselekedet erkölcse és az értelem erkölcse. A cselekedet erkölcse magába foglalja: alázat, tisztelet, becsületesség, bizalom, hûség. Az értelem erkölcse a következõ aspektusokból áll: akarat, kitartás, állhatatosság, türelem, bátorság. A hagyományok szerint csak azok a tanítványok érdemesek a figyelemre, akik ezeket a sztenderdeket magukévá teszik. "
(Dr. Yang, Jwing-Ming)
A kínai harcmûvész társadalomban a tanítvány sikerét nem az õ külsõ megjelenése, ereje, ügyessége határozza meg, hanem a gondolatai és az erkölcsi felfogás"
(Idézet az YMAA nemzetközi tréning kézikönyvbõl)
"A kínai harcmûvészetek legfontosabb területe a morális karakter kifejlesztése. Az erkölcs mély megismerése nélkül senki sem válhat nagy harcossá. Ez fogalom általában nem könnyen érthetõ a nyugati ember számára, de Kínában köztudott, hogy a harcmûvész a legerõsebb erkölcsi teljességgel felvértezett egyén. A "bölcs elme" - kínaiul "vi" - be kell épüljön a tanítvány felkészülésébe, vagyis minden napjának minden percébe. "
(A harci morál fogalma (wude) Jeremiah Dougherty senior szakértõ West Georgia Kínai Kung-fu Társaság)
"A wude a shaolin tanulás legsarkalatosabb része. A régi idõkben a mester ezeket az erkölcsi elveket tanította meg elõször a tanítványnak még bármilyen fizikai foglalkozás elõtt. A shaolint gyakorló nagy felelõssége, hogy fenntartsa a közösségben a legmagasabb etikai normákat. Mivel pedig a tanítványok különleges ügyességre és veszélyes technikai tudásra tesznek szert, kötelességük általánosan alkalmazni eme normákat."
(Wai-Po Tang mester, Wing Chun Kung Fu Club)
"Találkoztam néhány nagyszerû bokszolóval és rengeteg szélhámossal. Sajnos a csalók a leghozzáférhetõbbek a külföldiek számára. A jók hátradõlnek, várnak és figyelnek. Ez azt jelenti, hogy aki meg van áldva jó barátokkal, jó modorral, pénzzel, türelemmel és szerencsével, azt elkerülik a sarlatánok és a legjobb mesterektõl tanul. Én ilyen szerencsés voltam."
(Robert W. Smith, Kínai Box - Mesterek és Metódusok)
A harcmûvészetnél nincs jobb orvosság
A gyakorlóknál csökken a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a szívinfarktus, a krónikus légzésproblémák, a csontritkulás, az elhízás, a pánikbetegség, a depresszió elõfordulási valószínûsége
Miért döntene úgy, hogy harcmûvészetet gyakorol a jövõben? Meg akarja védeni magát? Szeretne erõsebb lenni? Dr. Richard Hackworth írásából kiderül: a harcmûvészet a legjobb módszer az egészség megõrzésére - de a visszanyerésére is!
A magas szinten mûvelt harcmûvészeti tréning a legjobb módszer a betegségek megelõzésére, hiszen pozitív változásokat stimulál a test természetes öngyógyító rendszerében.
Qigong mester
A modern kor emberének
életvitele a kényelmes bútorokkal, távirányítókkal és komfortos jármûvekkel nem igazán ösztökél bennünket mozgásra.
Eközben biológiai szükségleteink ugyanúgy igénylik a fizikai erõkifejtést, mint az idõk kezdetén. A harcmûvészeti mozgás nagy hatást fejt ki az emberi szervrendszer legnagyobb részére csakúgy, mint az agyunk és testünk kémiai jellemzõire. A küzdõsportok gyakorlásával változásokat érhetünk el, de talán nem úgy, ahogyan sokan hiszik. A kétszer annyi edzés csak optimális esetben jelent kétszer olyan kedvezõ hatást. Túledzettség következhet be, amely ellenkezõ hatást vált ki fizikális és mentális egészségünkben.
A harcmûvészeti tréningben, csakúgy, mint más mozgásformáknál, fontos a távolság (vagy idõ), intenzitás és gyakoriság megfelelõ kombinációja: milyen távolra, milyen gyorsan, milyen gyakran. Egy plusz tényezõ a technika, amely meghatározza, hogy mely izomcsoportok, milyen izomtömeg használatos adott gyakorlatnál. Például a rúgás megdolgoztatja a lábizmokat, ugyanakkor növeli az aerob kapacitást. A körültekintõen állítjuk össze a harcmûvészeti mozgásunk típusát és mennyiségét, akkor számos pozitív hatást gyakorolhatunk szervezetünkre.
Tipikus harcmûvész tréning formák
A harcmûvészetek mozgásanyaga általában aerob (rúgás, vagy formagyakorlat) - mint a taekwon-do - vagy erõ, rugalmasság - mint a judo - jellegzetességeket mutató kategóriákba sorolható. Még két kategóriát vehetünk ide: gyakorlás, melynek célja az ügyesség fejlesztése, s ahol csak a szórakozás a lényeg.
Természetesen jónéhány harcmûvészeti mozgásforma tekinthetõ multidimenziósnak, ahol az említett jellegzetességek ötvözve megtalálhatóak. Bármelyik típust nézzük is, megállapítható: csakis a harcmûvészetek gyakorlásával elért változások hatnak oly mértékben az anyagcserére és a kémiára, ami jelentõs egészségnövekedéssel jár a sportoló számára.
Jhoon Rhee
letagadhat pár tíz évet
Az aerob jellegû gyakorlatok meghatározása egyértelmû: nagyobb izomcsoportok hosszantartó, ritmikus használata terheléses módszerrel, megfelelõ gyakorisággal, ideig és intenzitással. Ebbe a csoportba tartozó sportágak többek között a futás, a sífutás, a korcsolyázás, a gyaloglás is. A gyakoriság alatt a heti legalább három-négy alkalmat értjük. A távolságot legkönnyebben idõben adhatjuk meg: 40-50 perc. Az intenzitást tekintve az edzés legyen tényleg edzés: 13-14-es fokozatú erõkifejtés a Borg skálán. Kezdõ szinten rövidebb ideig, kisebb intenzitással kezdjük az edzést, és fokozatosan növeljük a terhelést a kívánt szintig.
Ezen harcmûvészeti gyakorlás hosszútávú eredményei olyan híres mestereknél figyelhetõek meg, mint például a taekwon-do-legenda, Jhoon Rhee (a harci balett megalkotója) és a koreai Seok Kyu Lee mester (a Shim Ki Do alapítója), akik náluk 30-40 évvel fiatalabb férfiak fizikumával rendelkeztek az egész életükben gyakorolt megfelelõ mozgásnak köszönhetõen.
Pozitív változások a testben
Jhoon Rhee rúg
Már körülbelül három hét igazi edzés után egy sor fizikai változás következik be. Javul a sportolók vércukra, vérnyomása, vér-lipid szintje, agyi neurotranszmitter egyensúlya, izom-vérellátása, izom teljesítménye. A máj több szénhidrátot tud raktározni glikogén formájában. A javul a kálcium lebontás és más, alapvetõ paraméterek.
Ezek a változások pedig nem zárják ki egymást.
Ezek a változások javítják a test és az agy mûködését, csökkentik az olyan betegségek elõfordulásának esélyét, mint a magas vérnyomás, cukorbetegség, szívinfarktus, krónikus légzésproblémák, csontritkulás, elhízás, pánikbetegség, depresszió, krónikus fáradtság, mell- és vastagbélrák.
Jómagam a légzõ- és formagyakorlatok végzésének köszönhetõen kigyógyultam a cukorbetegségbõl és már nem vagyok inzulinfüggõ.
A következõ részben sorra vesszük az egyes szerveket, s megvizsgáljuk, milyen pozitív változásokat tapasztalhatunk akkor, ha úgy döntünk: a küzdõsportot választjuk.
Forrás: completemartialarts.com
A harcmûvészetnél nincs jobb orvosság - II. rész
A harcmûvészetek gyakorlása pozitív érzelmi, viselkedésbeli és pszichológiai változásokkal járnak az alany számára
A harcmûvészetek gyakorlása figyelemre méltó változásokat generál az agy kémiájában is. Most ezzel ismerkedhetünk meg.
Elsõ rész >>>
Az idegrendszer és az agy
A harcmûvészetek gyakorlása figyelemre méltó változásokat generál az agy kémiájában. A különbözõ neurotranszmitterek (ezek felelõsek az idegingerületek továbbításáért, vagy éppen blokkolásáért - szerotonin, dopamin, gamma amino vajsav, glutaminsav, endorfinok) koncentrációja megváltozik, és javul az összetétel egyensúlya.
A változásokkal járó klinikai jeleket és szimptómákat könnyebb rögzíteni, mint az aktuális neurotranszmitter-szintet, abban azonban számos tanulmány egyetért, hogy a harcmûvészetek gyakorlása pozitív érzelmi, viselkedésbeli és pszichológiai változásokkal járnak az alany számára.
Néhány újabb vizsgálat mindamellett állást foglalt a neurokémiai változások mellett. A 89 éves Yong Woo Lee nagymester, a Jung Do Kwan Taekwon-do alapítója máig tartó kiváló egészsége és mentális frissessége eredetét egyértelmûen a harcmûvészetnek tulajdonítja.
Amikor valaki belekezd a harcmûvészet gyakorlásába, a korai változások között megfigyelhetõ a hangulatjavulás, emelkedõ energiaszint, javuló önbizalom és önbecsülés, növekvõ kitartás, kisebb depresszióra, pánikbetegségre való hajlam.
Hamarosan tapasztalható a vérnyomás és szívmûködés javulása, amely nagymértékben kapcsolatba hozható a központi idegrendszerrel. A szívverés lassul, a magas vérnyomás (szisztolés és diasztolés) normál szintre áll be. Gary Pointer Hapkido nagymester mondta: "A harcmûvészet gyakorlása tesz erõssé és vidámmá. Ez a legtökéletesebb mentális és fizikai egészségmegõrzõ program!"
Ezek a fiziológiai változások az autonóm idegrendszer újra kiegyensúlyozása nyomán következnek be. A koreai Inchon Sport Fõiskola tanulmányai is az autonóm idegrendszer pozitív változásairól számoltak be, amelyet egyértelmûen a szívverés lassulásának és a vérnyomás csökkenésének tulajdonítottak.
Mások javuló vérsavó-szintet regisztráltak, ami szintén a harcmûvészet gyakorlása miatt csökkenõ vérnyomással hozható összefüggésbe.
A nyugalomban mért szívritmust nagymértékben befolyásolja a tizedik fejvégi ideg ún. "szimpatikus ideg"-rostjainak (bolygóideg) mûködése. A vérnyomás azonban sokkal összetettebb probléma, sokkal inkább test-kémia (fõleg hormon-kémia).
Dopamin
Visszatérve az edzés és a neurotranszmitterek kapcsolatára, intenzív gyakorlás után magasabb szerotonin- és dopamin-szint mérhetõ. Ennek tudható be a kedély-javulás és antidepresszáns hatások, amelyek a rendszeres aerobikozás során is tetten érhetõek.
Nem árt észben tartani, hogy az endorfinok és neurotranszmitterek nagyban kihatnak ezekre a pszichológiai effektusokra. Egy kísérlet során megállapítást nyert, hogy már 6-8 hét harcmûvészet-gyakorlás után javulás tapasztalható Parkinson-kórban szenvedõ betegek fizikai képességeiben. (A Parkinson-kórban szenvedõknél rendszerint alacsony dopamin-szint mérhetõ.)
Szintén a dopamin-szint emelkedéséhez köthetõ, hogy a leszokó dohányzók elvonási tünetei csökkennek, gyakran szinte teljes egészében megszûnnek. Hagyományosan, a nikotin-függõséget nehéz "megtörni", hiszen a dohányzás abbahagyásával a dopamin-szint meredeken zuhanni kezd.
Kemény edzéssel nagymértékben emelhetõ a dopamin-szint. Olyan volt dohányosok esetében - akik könnyûszerrel leszoktak - pedig megdönthetetlen bizonyíték a dopamin-szint emelésére a harcmûvészet gyakorlása.
Acetil-kolin
A fiziológiai hatások számbavételét folytatva számos észlelhetõ javulást dokumentáltak idõsebbeknél, akik rendszeresen edzettek.
Ezek közt a gyorsabb mentális reakció épp úgy tetten érhetõ volt, mint a javuló intelligencia fok. Alig hihetõ, de a 101 éves koreai Jae Son Myung (90 év klasszikus judo gyakorlás után) éles elmérõl és gyors reakciókról tett tanúbizonyságot.
Az ilyen hihetetlen változások egyértelmûen a megnövekedett acetil-kolin szintnek tudhatóak be. De mi is az az acetil-kolin? Ez egy univerzális neuro-transzmissziós kemikália, amely megtalálható mind az agyi, mind a szomatikus idegekben. Ha már az acetil-kolin hatásainál tartunk, a harcmûvészet gyakorlása pozitív hatással van az Alzheimer kórban szenvedõkre is, hiszen ennek egyik tünete a krónikus acetil-kolin hiány.
Melatonin
Az agyalapban található egy kis toboz alakú mirigy, amely melatonint bocsát ki, egy olyan hormont, amely olyan élettani funkciókat befolyásol, mint az alvás/ébrenlét ciklus vagy az immunrendszer-integritás.
A melotonin termelés (amely kémiailag a szerotoninhoz hasonlatos) felborul, amikor az ember több idõzónán utazik át. Szembetûnõen csökkenthetõ a repülõút okozta fáradtság, hogyha optimális gyakorisággal és integritással edzünk.
|