Karate története
2009.03.03. 12:42
Karate
„A karate több mint egy sport, több mint egyszerű testmozgás. Aki karatét gyakorol, annak megnyilvánulásaiban a karate alapelveit – jellem, tisztelet, szorgalom, önuralom, akarat – kell minél jobban érvényesítenie. Így a gyakorlás nem csak az edzőteremben végzett munkát jelenti, hanem hatnia kell az élet minden területére is. A test edzése és a jellem formálása összefügg. A rendszeres, fegyelmezett gyakorlás javítja a koncentráló képességet, az odafigyelést, a kitartást, így a karatés a munkában, a tanulásban jobb eredményeket érhet el. Minél inkább megvalósítja ezeket az alapelveket, annál inkább fog hatni a környezetére.” – mesélte Fülöp Atilla két danos mester.
A karate, a nyugati tévhittel ellentétben nem tartozik a japán harcművészetek közé, hiszen kínai és Okinawa - i küzdőmódszer volt, amíg Gicsin Funakosi (Gichin Funakoshi) az 1920-as években meg nem honosította Tokióban is.
Karate története:
A karate története körülbelül 1400 évvel ezelőtt kezdődött, amikor az indiai Darumaszerzetes, a Zen Buddhizmus egyik alapítója Kínában, a Shaolin-Szu kolostorban is elkezdte terjeszteni a tanait/elméletét.
Úgy tartják, hogy ezek a tanok annyira megerőltetőek voltak szellemileg, hogy a tanítványok egymás után estek össze a kimerültségtől. Daruma ekkor Taishi testgyakorlatokat is bevett az oktatásba, hogy így fizikailag is megerősítse a szerzeteseket. Ezt a szellemi-fizikai képzési rendszert foglalta össze az Ekkin-Kyo könyvében, amely a karate első könyvének tekinthető.
Ez a rendszer került át - a kínai kultúra más elemeivel együtt - Okinawa szigetére (Okinawa Kína, Japán, és Tavian között található Ryukyu szigetcsoport legnagyobb szigete. A 140 kisebb-nagyobb szigetből csak 36 az állandóan lakott. Kínához tartozott ekkor.), 1600 körül.
A szigetet 1609-ben a japán Satsuma klán seregei leigázták, az összes fegyvert elkobozták és a lakosoknak megtiltották a fegyverviselést. Ezért a szigetlakók titokban - a Shaolin technikák alapján - kifejlesztettek egy önvédelmi rendszert: az Okinawa-te művészetét.
Gicsin Funakosi (Gichin Funakoshi)Okinawa szigetén született 1868-ban. Gyerekkora óta foglalkozott a karatéval, bár a legnagyobb titokban, mert abban az időben az okinawai kormány tiltotta a karate tanulását és gyakorlását. A karate az illegalitásból 1922-ben emelkedett ki, amikor a Japán Oktatási Minisztérium harcművészeti bemutatót rendezett Tokióban és az okinawai karate bemutatására az akkor már tanár Funakosi-t kérte fel.
Funakosi bemutatója olyan nagy hatást tett a japánokra, hogy hamarosan további bemutatókra és oktatásra kérték fel.
Felismerve a kínai és a japán stílus közötti különbségeket, Funakosi megváltoztatta a "karate" jelentését "üres kéz"-re (a "Kara" jelentése "kínai" és "üres" is lehet). Ez nemcsak arra utalt, hogy a karatéka (karatét gyakorló) nem használ fegyvereket támadásra és önvédelemre, hanem arra is, hogy jobbá válik szíve és értelme „kiürítésével” - megszabadításával a hiábavaló kívánságoktól és hiúságtól.
Funakosi-t tekintjük a modern karate atyjának, mert hozzáférhetővé tette a karatét a nagy nyilvánosság számára. Átalakítva az edzés menetét (főleg a katákat) egyszerűsítette és elérhetővé tette a technikákat mindenki számára - fiatalnak és öregnek, nőknek és gyerekeknek. Számos könyvet írt a "karate-do"-ról, vagyis a karate útjáról. Ennek köszönhetően a karate elterjedt egész Japánban. 1935-ben megnyílt az első független karate dojo Japánban, amely ajtajára a Shoto-kan elnevezés került fel. 1955-ben megalakult a Japán Karate Szövetség (JKA), akkor még csak néhány taggal és instruktorral. A főinstruktori tisztet Funakosi töltötte be.
Funakosi 1957-ben halt meg. Szelleme és tanításai a mai napig élnek, az edzések Funakosi 20 pontja szellemében telnek.
Funakosi 20 pontja:
1. Soha ne feledd: a karate tisztelettel kezdődik és tisztelettel ér véget.
2. A karatéka (karatét gyakorló) nem támad elsőnek.
3. A karate az igazság nagy segítője.
4. Először magadat ismerd meg, azután az ellenfeledet.
5. A technikánál előbbre való a szellem.
6. Szabadítsd meg szellemedet a terheitől.
7. A hibák a hanyagságból erednek.
8. Ne hidd azt, hogy a karate csak a Dojo-ban van jelen.
9. A karate gyakorlása egész életedre szól.
10. Ha minden áthat a karate szelleme, a szépség fog uralkodni.
11. A karate olyan, mint a forró víz. Ha nem ég alatta a tűz, kihűl.
12. Ne a győzelemre gondolj. Az vezessen, hogy ne veszíts.
13. Ha nem boldogulsz ellenfeleddel, változtass.
14. A küzdelemben nem más, mint a körülményekhez való alkalmazkodás.
15. Kezedet és lábadat kardként használd.
16. Ahogy kilépsz otthonod ajtaján és munkába indulsz, gondolj arra, hogy millió ellenfél vár rád.
17. Alacsony állás a kezdők számára, természetes állás a haladók számára.
18. A kata legyen pontos, a valódi harc, az más dolog.
19. Ne felejtsd el (a,) az erő gyenge és erős alkalmazását (b,) a test kinyújtását és összehúzódását (c,) a lassúságot és a technikás gyorsaságát.
20. Mindig tervezzél.
A karate három fő technikája a karcsapás illetve védés, az ütés és a rúgás.
Két verseny ága a kata és a kumite.
forrás: japankultura.gportal.hu
|