A szamurájkard biztonságos használata, tanácsok...
2009.04.20. 10:17
Kedves Olvasó!
Kitört a tavasz, sokan kedvet éreznek a kardjuk kipróbálásához a hétvégi házban vagy a kertben. Hozzá kell tegyem, sajnos. Március vége óta egyre-másra kapjuk az emaileket, telefonokat a kardoknak vagy a próbálkozók önmaguknak okozott sérüléseiről.Mostani hírlevelünkben a kardok biztonságos használatát szeretnénk elemezni.
Cinikusan szokták emlegetni, hogy Magyarországon az autókhoz és a focihoz mindenki ért. A felsorolást nyugodtan bővíthetnénk a szamurájkarddal. Megrőkönyödéssel tapasztalom, hogy néha még X. danos harcművészek fejében is keverednek az urbánus legendák (pld. géppuska csövét levágó katana) a mozi filmekkel ( pld. "Több mint testőr": selyem sálat ráejtése a pengére) és anime rajzfilmekkel (sziklát kettévágó szamurájkard). Valóban igaz, hogy a gyér magyar nyelvű szakirodalom sem könnyíti meg a helyzetet, a korrekt információ-szerzéshez. De ezt a keveset is kevesen olvassák el. A szakirodalom tényszerű ( ha japán a szerző akkor is), két lábbal a földön áll. Ez viszont "hívőknek", a romantikus elméleteket gyártóknak valóban sokszor nem szimpatikus...
De én is csak két lábbal való földön-állás tudok ígérni a következő sorokban!
A kard: fegyver - bánjunk így vele
Több országban - köztük Japánban is - a kard tartását nagyon komolyan veszik, kizárólag fegyvertartási engedéllyel birtokolható. Azért mert hazánkban a közbiztonságra különösen veszélyes eszköz kategóriába sorolták be, az eszköz még ugyanaz: nem játékszer, nem önvédelmi eszköz, nem kés, nem gázspray vagy gázpisztoly. A katana egyetlen vágással már komoly sérülést tud okozni ( egy bizonytalan vágást is jó eséllyel csak a csont állít meg) . Az a mesteri és lenyűgöző a japán kardban, hogy egyedi konstrukciójából adódóan jóval kisebb súllyal (1 - 1,2 kg) tudja ugyanazt a teljesítményt elérni, mint például egy méretes, európai kétkezes nehéz pallos. A katana egy vágással képes kettévágni egy (korabeli feljegyzések szerint több) emberi testet, de erre még kitérünk. Sok száz év alatt erre alakították, tökéletesítették, míg végül elérte az a formát, konstrukciót, amit ma is használunk. Ez erre készült.
"Tudsz repülőt vezetni? Biztosan, még nem próbáltam."
A legtöbb japán kardforgató harcművészeti stílus, ahol végeznek éles karddal tesztvágást, addig nem enged igazi kardot (shinken) venni a tanuló kezébe, amíg bokennel (gyakorló fakard) nem tud egyenesen vágni. Vajon miért?
"A kard hegye és markolata ugyanazt az ívet járja be, különben a kard lapjával éri el a célpontot, ezért az eldőlhet, és a kard is elgörbülhet."
Toshishiro Obata: Shinkendo - Szamuráj kardvívás (Meredek Sportegyesület, Budapest - 2002
"A japán kard eleve éles, de a tökéletes vágást csak hosszú gyakorlással lehet elsajátítani. A célfelület anyagától és a gyakorló képességeitől függően a kard vagy akadálytalanul áthalad a tárgyon, vagy elgörbül, vagy kicsorbul."
Yoshimura Kenichi: A japánok és a kard ( Budo Kultúrális Fórum, Budapest - 2006)
A hibás vágás következtében elgörbül penge kiegyenesítése:
Meg kell tanulni vágni! Aki elgörbíti egy kardot, tegye fel a kérdést: hány száz edzés óra van mögöttem, ahol vágást gyakoroltam? Hány ezer/tízezer vágást végeztem, mire a mesterem azt mondta, hogy végre már nem csapok, ütök, hanem vágok és kipróbálhatom éles karddal? Ne várja senki, hogy megnéz 3 szamurájos filmet és igazi kardfogatóvá válik. Aki megveszi a kardját és megfelelő képzettség nélkül el kezd kaszabolni, jó eséllyel görbíti el az első néhány vágáskor a kardját. Ez sajnos tény.
Hogyan sérülhet, deformálódhat a kard?
A japán kardok speciális konstrukciója (lágy pengetest, és kemény, rideg él) arra szolgál, hogy éltartó legyen (kemény él), és inkább elhajoljon a rossz vágástól, de ne törjön el (lágy pengetest). A törött penge a csatában egyenlő volt a biztos halállal.
Általános hiba a képzetlen gyakorlónál a fenti első idézet szerint történő "nem egyenes vágás", vagy hogy a v ágása a célpontba érve megcsavarodik, így a penge ezen része megbicsaklik a penge többi részéhez képest. A vágás mozgási energiája, lendület miatt a penge ekkor nem egy nagy ív mentén hajlik meg (amit még elviselne deformálódás nélkül), hanem néhány centiméteren, a célpont szélén szinte szögben "megtörik". Anyagtól, konstrukciótól függetlenül a vércsatornás pengék érzékenyebbek erre a hibás vágásra (mert jóval hajlékonyabbak), vércsatorna nélküli pengék kevésbé.
Speciális vágástechnika: Kard próba - a Shito teszt
Nem ritka eset, hogy a kard megvásárlása után AZONNAL kardtesztet (Shito teszt) szeretne végezni a tulaj, úgy hogy életében először fog kardot. KI AKARJA PRÓBÁLNI A KARDJÁT! Shito tesztet a korabeli japánban is csak olyan kivételes kardforgatók végeztek felkérésre, akiknek kimagasló volt a vágástechnikájuk, így a kard garantáltan nem sérülhetett meg a vágástól. A kardkovács vagy a kard tulajdonosa felkérte a nagynevű kardforgatót, aki tapasztalt volt a shito végzésben, hogy állapítsa meg a kard vágás-képességét. Ezt utána rögzítették a penge markolatán (rávésték) és ezután vitték a kardot tovább a csiszolásra, végső polírozásra. A Shito teszt alkalmával a csorbulások, penge karcolódásai rendszeresek. Ez erőpróba az anyagok között. Shito teszt alkalmával keményebb anyagokat is próbáltak vágni: BAMBUSZT, FA DESZKÁT, KEMÉNY FÁT, vagy akár FÉM ÉRMÉKET. Ritka ese tek közé tartozott, amikor kabutowari (acél sisak tesztvágás) történt. Miért az előző kiemelés? Alap esetben ezek vágása nem történik katanával! A katana nem kemény anyagok vágására szolgál. Ha páncélban volt az ellenfél, a vágás akkor is a páncél által védtelenül hagyott helyekre irányult.
És természetesen volt, hogy emberi test(ek) adták a célpont, így ezt is fel lehetett jegyezni, hány embert képes a penge egy vágással átvágni (ehhez valóban kimagasló vágási tudás szükségeltetett mind a kard, mind a vágást végző személy részéről).
A shito teszt nem volt garancia arra, hogy a majdani tulajdonos is ezt meg tudja a karddal vágni! Nem megfelelő szintű vágástechnikával rendelkezve komoly kockázata van a penge sérülésének és annak, hogy a kontroll nélküli ( pld a célponton átszaladó vagy arról visszapattanó) éles penge akár a vágást végzőben is súlyos sérülést okoz! A komoly sérülésveszély miatt Shito teszt végzése SENKINEK nem ajánlo tt.
Karddal történő vágásgyakorlat helye
A fentiek figyelembevételével belátható, hogy a vágás nagy odafigyelést igényel. Nem szerencsés, ha bármi el tudja vonni a figyelmet: szaladgáló kutya, repülő légy, darázs, éppen átkiabáló szomszéd, Family Frost-os autó, sörrel a kézben rohangáló, poénkodó haverok. Mint ahogy lőfegyverrel való gyakorláshoz optimális helyszín egy lőtér, karddal való gyakorláshoz a dojo/edzőterem a megfelelő hely. Zárt, biztonságos hely, zavaró körülményektől mentesen, ahol az esetleges jelenlevők tudják, hogyan kell viselkedni. Legyen megfelelő ruházat, a kard pengéje ne tudjon beleakadni semmi lógó ruhadarabba. Ha már dojoban vagyunk: célszerű vastagabb gí felső viselése.
Megfelelő kardot a megfelelő feladatra
Szintén probléma lehet, hogy nem a megfelelő célra választjuk ki a kardot.
" A nehéz kardot hosszabb időn keresztül használva, megerőltetheti a csuklót, könyököt, vállat. A vékonyabb, keskenyebb, könnyebb kard a formagyakorlat bemutatására, gyors mozgásokra és vágásokra alkalmas, mert könnyű vele dolgozni. Mindamellett a könnyű kard nem használható bambusz vágásra..."
Toshishiro Obata: Tameshigiri (International Shinkendo Federation, San Gabriel, California - 2005) (a részlet saját fordítás, reméljük hamarosan magyarul is teljes egészében olvasható lesz!)
A megfelelő kardot használjuk a megfelelőgyakorlatra! Vércsatornával könnyített kard könnyű (előnyös), de hajlékonyabb, könnyebb megcsavarni (hátrányos), a vércsatorna nélküli kard nehezebb (hátrányos), de vágáskor kevésbé hajlik (előnyös).
Modern acélok: egy alternatíva
Szerencsére a tudomány, a technika halad előre. Amikor a japán kard készítését elkezdték külföldön, kézenfekvő volt, olcsóbb és könnyebben beszerezhető anyagokat használjanak. Így kerültek képbe a 1055 és 1060 (0,5-0,6% széntartalmú szénacélok) úgynevezett rugóacélok. Ezek megfelelő hőkezelésnek alávetve és 55 Rockwell keménység fölé edzve már nagy rugalmasságúak, görbülésnek ellenállóak. A tradícióhoz ugyan semmi közük, de mégis nagyon jó penge alapanyagok. Mivel az alapanyagok modern eljárással készülnek, nem kell hajtogatni sem ( egyforma az acél minőség a rúdacélban). Egyszerűen kikovácsolják a megfelelő penge formára, majd hőkezelik, edzik. És kész a jó és olcsó penge!
Néhány éve jelentek meg a speciális szilícium-acél ötvözetek (9260 acél), amelyek szintén rugóacélok, megfelelően hőkezelve ezek még erősebb anyagok. Ennek köszönhetően a pengék súlyát is tudták csökkenteni. (ami nem minden esetben előny)
A rugóacélok előnyős tulajdonságait rontja a differenciált edzés, ezért jobb, ha lemondunk a szép edzésvonalakról.
A rugóacél kardok nagy jó tanuló-kard alapanyagok, minden más kardtól jobban elviselik a rossz vágásokat! És nem utolsó sorban, a jóval kisebb munkaigény következtében kedvezőbb az áruk!
Videok és YouTube:
Sok jó ötlet és a fatális félreértések forrása.Nézzünk meg 3 érdekességet:
Nemrégiben szárnyra kapott videó:
http://www.indavideo.hu/video/Isao_Machii_a_modern_szamuraj
Remélem a fentiek elolvasása után feltűnik, hogy vascsövet csak vércsatorna nélküli pengével érdemes vágni! A penge "nyers", még nincs csiszolva, gyakorlatilag egy modern Shito teszt. Borsót viszont könnyű pengével szeleteljünk! :-)
"de hát a Cold S teel-t 90°-ban hajlítják..."
Hmm, hogy is van ez? Mit is látunk? Mit akarnak elhitetni velünk, hogy látjuk? A penge anyaga 1055 rugóacél. A "gyártó" csak ilyen anyagból készítteti katanáit. Az 1. videón a 92 cm (!) pengehosszúságú kardot szép nagy ívben, lassan meghajlítják 90°-ban. Nem egy ponton vagy 10cm-es szakaszon 90° a hajlás, hanem teljes pengehosszon ( a hegye van befogva a kardnak, szóval mondjuk akkor kb. 85 cm-en). Nem rossz. De mi van a 2. videón? Jé, ez egy normál pengehosszúságú katana (74cm). És ezt már csak kb. 30-40°-ig hajlítják meg ( itt már nincs skála hátul, nem is látjuk a pontos értéket). És ez statikus tesztnek nem rossz, vicces lenne ha a rugóacél ennyit nem bírna ki. Amivel a Cold Steel-es fiúk me gtréfálták a világot, az az, hogy a vércsatornás könnyítéssel együtt is egy 1,2 - 1,5 kg súlyú pengét sikerült kiötöljenek. Hát az súlyra mintha egy "normál" vércsatorna nélküli penge lenne. No de mégis jó kard, bár igaz hogy még se 1060-as. Az alap szerelékezésével a kiskereskedelmi áruk a maga 250-290$ -val korrekt (ugye meg kell fizetni a márkanevet), a mostani rossz forint árfolyammal is 55 - 63 000.-Ft között van. Ami érdekes, az az itthoni árképzés, valahogy kétszeres-háromszoros áron kerül forgalomba.
Konklúzió
Vágás gyakorlást (tameshigiri) csak azután érdemes elkezdeni éles karddal, ha előtte a helyes vágástechnikát szakképzett edző, instruktor segítségével elsajátítottuk. Ez hosszú idő. De enélkül szinte biztos, hogy sérülést okozunk, és jobb esetben csak a kardnak.
Megfelelő pengét válasszunk a megfelelő gyakorlatra.
Miután elsajátítottuk a helyes vágást, csak utána kezdjünk el komolyabb, tradicionális kialakítású, differenciáltan edzett pengéjű kardot használni. Kevés embernek jut eszébe azért vásárolni egy cabriót, hogy elkezdje tanulni a 2 autó közé parkolást. De ha már megy, és megengedi a pénztárcánk, valóban nagyobb élvezet egy komolyabb autót vezetni.
Hasznos gyakorlást kívánva, üdvözlettel:
Nehéz Zs. Csaba
Üdvözlettel:
www.kardkeszites.hu
|